Опубліковувач

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) - rezerwa




Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Lubelskim ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy KFS na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników.
 
Termin naboru wniosków:   16.10.2024 r.  od godz. 7.30 do godz. 9.30
 
Wysokość kwoty do rozdysponowania w ramach ogłoszonego naboru: 80000,00 zł.
 
Wszystkie zaplanowane formy kształcenia ustawicznego muszą rozpocząć się w roku bieżącym (nie później niż do dnia 6.12.2024 r.). Ostatecznym terminem płatności należnych instytucji szkoleniowej za przeprowadzone kształcenie jest dzień 10.12.2024 r.
 
Środki rezerwy KFS mogą być przeznaczone na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracodawców lub pracowników zgodnie z niżej wskazanymi  priorytetami określonymi  na 2024 rok przez Radę Rynku Pracy: 
 
A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRPiPS.
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
 
Priorytet A – . Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRPiPS.
 
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
- CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników. O przyznaniu statusu CIS decyduje Wojewoda, który prowadzi także rejestr tych podmiotów. Ponadto wojewoda prowadzi również rejestr KIS. CIS może prowadzić działalność wytwórczą, handlową lub usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. W związku z tym Centrum zatrudnia pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie danej działalności, a ponadto pracownika socjalnego, instruktorów zawodu oraz inne osoby prowadzące reintegrację społeczną i zawodową.
- WTZ mogą być tworzone przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON. W WTZ zatrudnieni są psycholodzy, instruktorzy terapii zajęciowej, specjaliści do spraw rehabilitacji lub rewalidacji. Ponadto WTZ może zatrudniać: pielęgniarkę lub lekarza, pracownika socjalnego, instruktora zawodu, a także inne osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu. Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
- Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRPiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS), pod adresem https://rjps.mpips.gov.pl/RJPS/RU/start.do?id_menu=59. Wykaz zawiera tylko przedsiębiorstwa społeczne, którym status ten został nadany przez wojewodę, odpowiedniego ze względu na siedzibę podmiotu. Nadanie statusu odbywa się poprzez wydanie decyzji administracyjnej, po wcześniejszej dokładnej weryfikacji  spełniania przez wnioskujący podmiot warunków określonych w ustawie o ekonomii społecznej. Z tego względu nie ma konieczności prowadzenia dodatkowej weryfikacji na potrzeby ustalenia czy pracodawca aplikujący o wsparcie spełnia przesłanki niezbędne do uzyskania tego statusu, wystarczy jedynie sprawdzić, czy w momencie składania wniosku figuruje on w rejestrze przedsiębiorstw społecznych. Status przedsiębiorstwa społecznego mogą uzyskać m.in. organizacje pozarządowe (np. fundacje i stowarzyszenia), spółki non-profit, spółdzielnie socjalne, a także kościelne osoby prawne.
- Spółdzielnie socjalne – to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną. Spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej. Bez względu na to, czy spółdzielnia socjalna posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.
- Zakłady aktywności zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
 
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych. Nie ma potrzeby weryfikowania, czy pracownik, którego przeszkolenie ma być wsparte ze środków KFS należy do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub do osób wymienionych w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych.
 
Priorytet B Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
 
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
 
Priorytet C Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 poz. 164)
 
Priorytet D Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju
 
Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu D, w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju województwa lubelskiego  diagnozowanych w oparciu o „Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku".
 
Na podstawie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku dostępnej pod adresem: https://strategia.lubelskie.pl/srwl/2030/srwl.2030.pdf określa się, że branżą wymagającą wsparcia w postaci kształcenia ustawicznego jest:
  1. obszar edukacyjny – w zakresie podnoszenia kwalifikacji kadry pedagogicznej w celu polepszenia jakości edukacji przedszkolnej,
  2. obszar medyczny – w zakresie wspierania rozwoju nowoczesnych rozwiązań w medycynie, usługach prozdrowotnych, opiekuńczych oraz profilaktyce zdrowotnej i rehabilitacji,
  3. branża logistyczna – w zakresie rozwijania sektora  logistycznego dot. kompetencji i umiejętności kadr.
 
Warunkiem dostępu do tego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD.
Ponadto pracodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że istnieje konieczność nabycia przez pracowników/pracodawcę nowych umiejętności w zakresie szkoleń związanych z powyższymi obszarami.
 
Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ze środków rezerwy KFS powinien dotyczyć nierozpoczętej formy  kształcenia ustawicznego. Kompletnie wypełniony wniosek  wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami powinien być złożony w terminie umożliwiającym rozpatrzenie wniosku i zawarcie umowy z Pracodawcą przed rozpoczęciem szkolenia, studiów podyplomowych lub egzaminu.
 
Do wniosku o dofinansowanie kształcenia ze środków rezerwy KFS  pracodawca dodatkowo dołącza kalkulację kosztów szkolenia oraz inne załączniki wyszczególnione na formularzu wniosku o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Program kształcenia i kalkulacja kosztów mogą zostać sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 i powinny być podpisane przez instytucję wybraną do realizacji kształcenia ustawicznego.
 
Z uzasadnienia wniosku muszą wynikać: celowość zastosowania konkretnej formy kształcenia i korzyści, jakie przyniesie firmie, zgodność wnioskowanej formy kształcenia z priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na 2024 rok oraz jej adekwatność do zajmowanego lub planowanego stanowiska, a także do profilu działalności firmy i potrzeb rynku pracy.
 
Ponadto w uzasadnieniu wniosku o dofinansowanie ze środków rezerwy KFS  Pracodawca powinien wykazać, że planowane działania z zakresu kształcenia ustawicznego będą miały na celu utrzymanie zatrudnienia osób objętych wsparciem.
 
Rozpatrywane będą tylko kompletnie i czytelnie wypełnione wnioski wraz ze wszystkimi załącznikami, złożone w trakcie trwania ogłoszonego naboru.
W przypadku braku załączników wymaganych Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 roku w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 117), wniosek pozostawia się  bez rozpatrzenia, o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
 
Natomiast w przypadku,  gdy wniosek jest wypełniony oraz opatrzony wszystkimi wymaganymi załącznikami, ale zawierający braki, omyłki lub informacje wymagające doprecyzowania   Urząd wyznacza Pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni  do jego poprawienia. W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
Wnioski o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków rezerwy KFS dla pracowników jednostek podległych samorządom gminnym oraz dla pracowników jednostek organizacyjnych powiatu, oprócz podpisu Pracodawcy,  powinny być dodatkowo opatrzone pieczątką i podpisem Skarbnika.
 
Wnioski należy składać w następujący sposób:
- w formie papierowej w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Lubelskim pokój nr 19 w godzinach od 7.30 do 9.30,
- przesłać cyfrowo odwzorowany dokument (np. w formie skanu) na elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu dostępną na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) w godzinach od 7.30 do 9.30.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitu środków rezerwy KFS na 2024 rok.
 
Przyznanie dofinansowania kształcenia ustawicznego ze środków rezerwy KFS nie jest świadczeniem obligatoryjnym i nie podlega procedurom odwoławczym.
 
   


 

Załączniki

Wniosek o przyznanie środków z rezerwy KFS na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy KFS na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników.docx 101 KB
Załącznik nr 1 Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Załącznik nr 1 Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 1185 KB
Załącznik nr 2 2a 2b Oświadczenie Wnioskodawcy
Załącznik nr 2 2a 2b Oświadczenie Wnioskodawcy.docx 28 KB
Załącznik nr 3 Oświadczenie Wnioskodawcy o uzyskanej pomocy de minimis
Załącznik nr 3 Oświadczenie Wnioskodawcy o uzyskanej pomocy de minimis.doc 39 KB
Załącznik nr 4 Informacja o szkoleniu w ramach KFS
Załącznik nr 4 Informacja o szkoleniu w ramach KFS.docx 19 KB
Załącznik nr 5 Informacja o studiach podyplomowych w ramach KFS wraz z zaświadczeniem z uczelni
Załącznik nr 5 Informacja o studiach podyplomowych w ramach KFS wraz z zaświadczeniem z uczelni.docx 19 KB
Załącznik nr 6 Informacja na temat egzaminu w ramach KFS
Załącznik nr 6 Informacja na temat egzaminu w ramach KFS.docx 19 KB
Załącznik nr 7 Wykaz osób które mają zostać objęte działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS
Załącznik nr 7 Wykaz osób które mają zostać objęte działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS.docx 17 KB
Załącznik nr 8 Oświadczenie Wnioskodawcy
Załącznik nr 8 Oświadczenie Wnioskodawcy.docx 17 KB
Załącznik Nr 9 Oświadczenie pracownika objętego kształceniem ustawicznym ze środków KFS
Załącznik Nr 9 Oświadczenie pracownika objętego kształceniem ustawicznym ze środków KFS.doc 38 KB
Załącznik nr 10 Oświadczenie do wniosku o braku podstaw do wykluczenia
Załącznik nr 10 Oświadczenie do wniosku o braku podstaw do wykluczenia.docx 21 KB
Załączniki nr PA oświadczenie o spełnianiu priorytetu A
Załączniki nr PA oświadczenie o spełnianiu priorytetu A.docx 20 KB
Załączniki nr PB oświadczenie o spełnianiu priorytetu B
Załączniki nr PB oświadczenie o spełnianiu priorytetu B.docx 20 KB
Załączniki nr PC oświadczenie o spełnianiu priorytetu C
Załączniki nr PC oświadczenie o spełnianiu priorytetu C.docx 20 KB
Załączniki nr PD oświadczenie o spełnianiu priorytetu D
Załączniki nr PD oświadczenie o spełnianiu priorytetu D.docx 21 KB
Załącznik nr 11 Proponowane formularze dokumentów dot. kształcenia ustawicznego
Załącznik nr 11 Proponowane formularze dokumentów dot. kształcenia ustawicznego.doc 108 KB
Wzór umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników ze środków KFS (do zapoznania)
Wzór umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników ze środków KFS (do zapoznania).doc 109 KB
Barometr zawodów 2024 dla powiatu tomaszowskiego
Barometr zawodów 2024 dla powiatu tomaszowskiego.pdf 90 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display