Nagłówek

Aktualności

Wydawca treści

Nabór wniosków o zorganizowanie staży dla osób bezrobotnych w ramach projektu: „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z powiatu tomaszowskiego (III)” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Lubelskim informuje, że od dnia 4 kwietnia 2025 r. ogłasza nabory WNIOSKÓW O ZAWARCIE UMOWY O ZORGANIZOWANIE STAŻU DLA OSÓB BEZROBOTNYCH, w ramach projektu niekonkurencyjnego „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z powiatu tomaszowskiego (III)” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy, Działanie 9.1 Aktywizacja zawodowa – projekty PUP, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Grupę docelową w w/w projekcie stanowią osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP w Tomaszowie Lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem: osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, osób odchodzących z rolnictwa, osób którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie oraz osób młodych do 29 roku życia w tym należących do kategorii NEET, osób długotrwale bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności, osób w wieku 55 lat i więcej.

Wsparcie kierowane do osób młodych (18-29 lat) powinno umożliwić uzyskanie: umiejętności cyfrowych, umiejętności do pracy w sektorze zielonej gospodarki, umiejętności niezbędne z punktu widzenia regionalnych/lokalnych specjalizacji, umiejętności niezbędne w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.

WARUNKI ORGANIZACJI STAŻY:

W ramach niniejszego naboru przewidziane są STAŻE dla 50 osób bezrobotnych, w tym dla 25 osób w wieku do 30 roku życia i 25 osób powyżej 30 roku życia.

Z uwagi na konieczność zrealizowania wskaźników dotyczących niektórych kategorii osób wynikających z grupy docelowej projektu, tj. osób długotrwale bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności, osób w wieku 55 lat i więcej, w ramach niniejszego naboru, priorytetowo będą traktowani wnioskodawcy, którzy wskażą we wniosku lub wyrażą zgodę na przyjęcie na staż w ramach złożonego wniosku, osobę(y) z w/w kategorii.

Okres realizacji staży: średnio 6 miesięcy. Z uwagi na konieczność sfinansowania kosztów realizacji staży w 2025 r., okresy trwania staży muszą zakończyć się najpóźniej w dniu 30 listopada 2025 r.

Po zakończonym stażu organizator będzie zobowiązany do zagwarantowania zatrudnienia dla skierowanej osoby bezrobotnej w ramach umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Wymagany po zakończonym stażu okres zatrudnienia będzie uzależniony od okresu na jaki zostanie zorganizowany staż.

  • staże do 6 miesięcy – z gwarancją zatrudnienia po zakończonym stażu w ramach umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy na okres 3 miesięcy.
  • staże od 4 do 5 miesięcy – z gwarancją zatrudnienia po zakończonym stażu w ramach umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy na okres 2 miesięcy.
  • staże 3 miesięczne – z gwarancją zatrudnienia po zakończonym stażu w ramach umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy na okres 1 miesiąca.

Wnioskodawcy, którzy w ramach niniejszego naboru przyjmą na staż osobę(y) bezrobotną(y) należącą(e) do priorytetowych kategorii osób, tj.:

  • osób długotrwale bezrobotnych,
  • osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności,
  • osób w wieku 55 lat i więcej,

będą mogli zadeklarować zatrudnienie po zakończonym stażu dla skierowanej osoby z w/w kategorii w ramach umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, na okres 2 miesięcy.

W przypadku zawarcia umowy o odbywanie stażu dla bezrobotnego(ych), organizator stażu zobowiązany będzie:

  • dla osób posiadających orzeczony stopień niepełnosprawności - uwzględnić wymagania w zakresie rodzaju niepełnosprawności tych osób,
  • dla osób ze szczególnymi potrzebami - zapewnić tym osobom dostęp architektoniczny, cyfrowy, informacyjno-komunikacyjny zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1411),
  • do działania zgodnie z zasadami równości szans i niedyskryminacji oraz równości kobiet i mężczyzn.

POZOSTAŁE INFORMACJE.

Wnioski należy składać w następujący sposób:

  • w formie papierowej, w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy
    w Tomaszowie Lubelskim pokój nr 19, w godzinach pracy urzędu,
  • przesłać w oryginale za pośrednictwem poczty, przesłać cyfrowo odwzorowany dokument (np. w formie „scanu”) w postaci elektronicznej, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub za pośrednictwem platformy praca.gov.pl.

Termin naboru wniosków – do wyczerpania limitu środków zabezpieczonych na realizację w/w formy wsparcia w ramach w/w projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków organizacji staży znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Lubelskim a także na formularzu wniosku – tutaj.

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu 84 666 02 03, 84 666 02 11 (doradcy klientów instytucjonalnych), infolinia dla klientów urzędów pracy – 19524 oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Lubelskim bezpośrednio u pracowników merytorycznie zajmujących się w/w formą wsparcia - pokój nr 13, tel. 84 666 02 13.

WAŻNA INFORMACJA – TESTY KOMPETENCJI CYFROWYCH:

Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Lubelskim w przypadku osób młodych do 30-go roku życia zarejestrowanych w tut. Urzędzie, jako osoby bezrobotne, przed rozpoczęciem udziału w danej formie aktywizacji, jest zobowiązany do  przeprowadzenia testu oceny kompetencji cyfrowych.

Obowiązek przeprowadzania oceny kompetencji cyfrowych osób młodych i uzupełniania w razie potrzeby tych kompetencji wynika z Zalecenia Rady UE z 20 października 2020 r. w sprawie wzmocnionej Gwarancji dla Młodzieży, z Planu realizacji Gwarancji dla Młodzieży w Polsce (z 1 sierpnia 2022 r.) oraz – w zakresie kwalifikowalności wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) – z Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027.

W związku z powyższym, wydanie skierowania do odbycia stażu będzie uzależnione od przeprowadzenia i wyniku w/w testu oceny kompetencji cyfrowych.

Wiesław Bondyra

Dyrektor

Powiatowego Urzędu Pracy

w Tomaszowie Lubelskim

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji