Rezerwa Krajowego Funduszu Szkoleniowego - nabór wniosków

Print Drukuj
KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY (KFS) - REZERWA
 
Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Lubelskim ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy KFS na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników.
 
Termin naboru wniosków:   09.11.2023 r.  od godz. 7.30 do godz. 15.30
 
Wysokość kwoty do rozdysponowania w ramach ogłoszonego naboru: 6843,20 zł.
 (Urząd zastrzega sobie prawo do wcześniejszego  wstrzymania naboru w przypadku gdy wysokość kwoty do rozdysponowania zostanie przekroczona).
W przypadku przekroczenia kwoty środków rezerwy KFS będącej do rozdysponowania w ramach niniejszego naboru, w pierwszej kolejności rozpatrywane będą kompletnie i czytelnie wypełnione wnioski wraz ze wszystkimi załącznikami, zgodnie z kolejnością wpływu.
Wszystkie zaplanowane formy kształcenia ustawicznego muszą rozpocząć się w roku bieżącym (nie później niż do dnia 8.12.2023 r.). Ostatecznym terminem płatności należnych instytucji szkoleniowej za przeprowadzone kształcenie jest dzień 11.12.2023 r.
 
Środki rezerwy KFS mogą być przeznaczone na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracodawców lub pracowników zgodnie z niżej wskazanymi  priorytetami określonymi  na 2023 rok przez Radę Rynku Pracy: 
 
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
PRIORYTET A - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Wsparcie  pracowników podmiotów ekonomii społecznej jest szczególnie istotne z uwagi na obecną trudną sytuację gospodarczą. Pracodawcy, którzy mogą skorzystać z tego instrumentu, prowadzą działania z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (warsztaty aktywności zawodowej i podmioty zatrudnienia socjalnego), lub tworzą dla nich miejsca pracy jednocześnie wspierając ich aktywność zawodową i społeczną (przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej). Działania dofinansowane w ramach tego priorytetu pozwolą pracownikom poszerzać zakres swojej wiedzy i umiejętności, co przekłada się na jakość procesu reintegracji oraz na zwiększenie szans na zatrudnienie uczestników korzystających z tych usług.
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
 
PRIORYTET  B – Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
 
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.  
Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności
 
PRIORYTET  C - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
 
Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu C, w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju województwa lubelskiego  diagnozowanych w oparciu o „Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku".
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy obszaru/branży kluczowej dla rozwoju województwa lubelskiego.
 
PRIORYTET  D – Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki - w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się - mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
 
PRIORYTET  E - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.).
 
Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego dla pracowników zatrudnionych na terenie powiatu tomaszowskiego.
Proponowane kształcenie ustawiczne musi bezpośrednio odnosić się do specyfiki wykonywanej pracy  i zajmowanego lub planowanego stanowiska. Ponadto kompetencje nabywane przez uczestników kształcenia ustawicznego powinny odpowiadać potrzebom lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
 
Ze środków KFS nie mogą być finansowane następujące kategorie kosztów:
- dojazdu, zakwaterowania ani wyżywienia i serwisu kawowego;
-  szkoleń z zakresu bhp i ppoż., pierwszej pomocy itp., do których Pracodawca jest
  zobowiązany na podstawie obowiązujących przepisów prawa,
- szkoleń odbywających się poza granicami terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- obowiązkowych badań wstępnych i okresowych;
- studiów wyższych, doktoranckich, aplikacji, specjalizacji lekarskich, pielęgniarskich itp.;
- naliczonego podatku VAT.
 
Ze środków KFS nie można finansować wsparcia dla osób:
- zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych,
- prowadzących działalność gospodarczą niezatrudniających żadnego pracownika,
- przebywających na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym,
- współpracujących (za osobę współpracującą uważa się: małżonka, dzieci własne lub   dzieci  
   drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców oraz macochę i ojczyma     
   pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujących przy  
   prowadzeniu działalności),
- będących udziałowcami spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz członkami organów  
   zarządzających spółek, jeżeli nie spełniają definicji pracownika.
 
Kształcenie ustawiczne ze środków KFS nie może być realizowane przez:
1)Pracodawcę, który zamierza samodzielnie realizować szkolenie dla własnych pracowników,
2) inny podmiot powiązany z pracodawcą, tj.:
- podmiot należący do tej samej grupy kapitałowej,
- podmiot (członek organu zarządzającego) pozostający z pracodawcą w związku   
    małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa   
    lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub związanych z tytułu
    przysposobienia, opieki lub kurateli z pracodawcą, jego zastępcą prawnym lub członkami
    organów zarządzających lub organów nadzorczych pracodawcy ubiegającego się o       
    wsparcie z KFS.
 
            Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ze środków rezerwy KFS powinien dotyczyć nierozpoczętej formy  kształcenia ustawicznego.
 
Do wniosku o dofinansowanie kształcenia ze środków rezerwy KFS  pracodawca dodatkowo dołącza kalkulację kosztów szkolenia oraz inne załączniki wyszczególnione na formularzu wniosku o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Program kształcenia i kalkulacja kosztów mogą zostać sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 i powinny być podpisane przez instytucję wybraną do realizacji kształcenia ustawicznego.
 
Z uzasadnienia wniosku muszą wynikać: celowość zastosowania konkretnej formy kształcenia i korzyści, jakie przyniesie firmie, zgodność wnioskowanej formy kształcenia z priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na 2023 rok oraz jej adekwatność do zajmowanego lub planowanego stanowiska, a także do profilu działalności firmy i potrzeb rynku pracy.
Ponadto w uzasadnieniu wniosku o dofinansowanie ze środków rezerwy KFS  Pracodawca powinien wykazać, że planowane działania z zakresu kształcenia ustawicznego będą miały na celu utrzymanie zatrudnienia osób objętych wsparciem.
 
Rozpatrywane będą tylko kompletnie i czytelnie wypełnione wnioski wraz ze wszystkimi załącznikami, złożone w trakcie trwania ogłoszonego naboru. W przypadku braku wymaganych załączników wniosek pozostawia się  bez rozpatrzenia, o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
 
Natomiast w przypadku,  gdy wniosek jest wypełniony oraz opatrzony wszystkimi wymaganymi załącznikami, ale zawierający braki, omyłki lub informacje wymagające doprecyzowania   Urząd wyznacza Pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni  do jego poprawienia. W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
Wnioski o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS dla pracowników jednostek podległych samorządom gminnym oraz dla pracowników jednostek organizacyjnych powiatu, oprócz podpisu Pracodawcy,  powinny być dodatkowo opatrzone pieczątką i podpisem Skarbnika.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków rezerwy KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitu środków rezerwy KFS na 2023 rok.
 
Przyznanie dofinansowania kształcenia ustawicznego ze środków rezerwy KFS nie jest świadczeniem obligatoryjnym i nie podlega procedurom odwoławczym.
 
   

 
   

Załączniki

Rezerwa KFS - Wniosek o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
Rezerwa KFS - Wniosek o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.docx 100 KB
Załącznik nr 1 Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Załącznik nr 1 Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 1185 KB
Załącznik nr 2 2a 2b Oświadczenie Wnioskodawcy
Załącznik nr 2 2a 2b Oświadczenie Wnioskodawcy.docx 28 KB
Załącznik nr 3 Oświadczenie Wnioskodawcy o uzyskanej pomocy de minimis
Załącznik nr 3 Oświadczenie Wnioskodawcy o uzyskanej pomocy de minimis.doc 39 KB
Załącznik nr 4 Informacja o szkoleniu w ramach KFS
Załącznik nr 4 Informacja o szkoleniu w ramach KFS.docx 19 KB
Załącznik nr 5 Informacja o studiach podyplomowych w ramach KFS wraz z zaświadczeniem z uczelni
Załącznik nr 5 Informacja o studiach podyplomowych w ramach KFS wraz z zaświadczeniem z uczelni.docx 19 KB
Załącznik nr 6 Informacja na temat egzaminu w ramach KFS
Załącznik nr 6 Informacja na temat egzaminu w ramach KFS.docx 19 KB
Załącznik nr 7 Wykaz osób które mają zostać objęte działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS
Załącznik nr 7 Wykaz osób które mają zostać objęte działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS.docx 17 KB
Załącznik nr 8 Oświadczenie Wnioskodawcy
Załącznik nr 8 Oświadczenie Wnioskodawcy.docx 17 KB
Załącznik Nr 9 Oświadczenie pracownika objętego kształceniem ustawicznym ze środków KFS
Załącznik Nr 9 Oświadczenie pracownika objętego kształceniem ustawicznym ze środków KFS.doc 38 KB
Załącznik nr 10 Oświadczenie do wniosku o braku podstaw do wykluczenia
Załącznik nr 10 Oświadczenie do wniosku o braku podstaw do wykluczenia.docx 21 KB
Załącznik nr 11 Proponowane formularze dokumentów dot. kształcenia ustawicznego
Załącznik nr 11 Proponowane formularze dokumentów dot. kształcenia ustawicznego.doc 108 KB
Rezerwa - Wzór umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Rezerwa - Wzór umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.doc 110 KB
Informacje o publikacji dokumentu